Renja

Masło Shea i oleje nierafinowane – moje propozycje na regeneracyjne, odżywcze maski do włosów

Home  >>  Uncategorized  >>  Masło Shea i oleje nierafinowane – moje propozycje na regeneracyjne, odżywcze maski do włosów

Masło Shea i oleje nierafinowane – moje propozycje na regeneracyjne, odżywcze maski do włosów

On 6 kwietnia, 2020, Posted by , In Uncategorized, With No Comments

Masło Shea które jest bazą masełek do pielęgnacji ciała które zazwyczaj robię, doskonale sprawdza się również w pielęgnacji włosów. Do zrobienia maski do włosów używam surowego, nierafinowanego masła Shea i wzbogacam je nierafinowanymi olejami, w zależności od aktualnych potrzeb.

Masło shea, zwane także karite – co w jednym z afrykańskich dialektów oznacza życie… – tak właśnie w centralnej i zachodniej Afryce nazywane są drzewa Masłosza-Parka – drzewami życia lub świętymi drzewami. Owoce z tych drzew zbierać mogą jedynie kobiety, a czas zbiorów celebrowany jest specjalnymi rytuałami. To właśnie z nasion owoców drzew masłowych pozyskuje się olej do wyrobu masła shea. Afrykańskie kobiety od wieków używają go do pielęgnacji skóry, nawet tej najdelikatniejszej czyli u niemowląt i małych dzieci…

Jakie cudowne właściwości posiada masło shea? – niezliczone… do najważniejszych warto zaliczyć naturalne filtry UVA i UVB, silne działanie nawilżające, napinające i ujędrniające… Już Kleopatra doceniła zalety masła karite jako kosmetyku upiększającego i działającego odżywczo na całe ciało.

Masło shea jest także doskonałą bazą do przygotowania własnych kosmetyków. Tak właśnie powstają moje masełka pielęgnacyjne do ciała i włosów. Kosmetyki na bazie masła shea polecam także moim klientkom podczas masażu, a głównie podczas Japońskiego Masażu Twarzy, ponieważ zastosowane podczas tego zabiegu jeszcze lepiej i głębiej wnikają w struktury skórne.

Masło Shea ma dość gęstą konsystencję, ale bardzo szybko i łatwo rozpuszcza się w dłoni. Po aplikacji pozostawia tłustą warstwę która dość szybko się wchłania dając skórze właściwe nawilżenie nawet w jej najgłębszych strukturach. Nadaje się do każdego rodzaju cery:

  • suchą cerę głęboko nawilża i łagodzi podrażnienia,
  • w przypadku cery mieszanej balansuje jej wilgotność,
  • dla cery tłustej zalecane jest na noc lub zmycie po ok 2 godzinach albo stosowanie miejscowo np pod oczy lub inne wymagające miejsca na ciele, jak łokcie, pięty i dłonie.

Masło Shea stosowane na włosy nawilża, wygładza i uelastycznia włosy, nadaje im blasku i witalności. Natomiast na skórę głowy działa łagodząco wzmacniając cebulki włosów. Warto wykorzystywać je zarówno w kuracjach nawilżających jak i wzmacniających.

Jak stosować maskę do włosów na bazie masła Shea?

Maska na bazie masła shea nadaje się do każdego rodzaju włosów: przesuszonych, o słabej kondycji, tłustych i farbowanych. W czyste, lekko wilgotne włosy wcieramy ok 1 łyżeczkę masła, najlepiej surowego, nierafinowanego, bez żadnych dodatków zapachowych. Rozprowadzamy masło na całej długości włosów a jeśli chcemy wzmocnić także cebulki, wcieramy odrobinę w skórę głowy. Tak zaaplikowaną maseczkę należy zmyć po ok. pół godzinie, dokładnie myjąc włosy i skórę głowy szamponem.

Jeśli włosy są wyjątkowo przesuszone, łamliwe i pozbawione blasku można pozostawić maskę na włosach na całą noc. Rano dokładnie należy umyć włosy szamponem. Przy włosach tłustych nakładamy maskę od połowy ich długości, by uniknąć niepotrzebnego obciążenia.

Jak samodzielnie przygotować maskę do włosów z masłem Shea?

Mój przepis jest bardzo prosty – na ok 120 g nierafinowanego masła shea używam ok 20 ml nierafinowanego oleju. Moje ulubione oleje to: olej z czarnuszki, olej lniany, olej rycynowy lub macerat z nagietka. Masło shea należy podgrzać w kąpieli wodnej a następnie, gdy trochę przestygnie dodać odpowiednią ilość wybranego oleju. Opcjonalnie można dodać też odrobinę witaminy E, która pełni rolę naturalnego konserwantu w przygotowanym kosmetyku. Należy pamiętać, aby zimnotłoczonych, nierafinowancyh olei nie podgrzewać i dodawać je do masła dopiero wówczas, kiedy jego temperatura spadnie do ok 25 C

Właściwości olejów których najchętniej używam do przygotowania masek do włosów:

OLEJ Z CZARNUSZKI
działanie na WŁOSY: wzmacnia i działa przeciwzapalnie. Odżywia cebulki, likwiduje łupież, dotlenia skórę głowy.
Działanie na SKÓRĘ: leczy trądzik i alergie skórne, działa przeciwzapalne, oczyszcza pory, regeneruje wzmacnia i uelastycznia skórę, zmniejsza widoczność blizn, działa przeciwzmarszczkowo, chroni przed promieniowaniem UV

OLEJ LNIANY
Działanie na WŁOSY: Regeneruje i nawilża włosy łamliwe, osłabione, szorstkie i skłonne do wypadania. Dzięki zawartości lignanów wzmacnia kondycję włosów u kobiet dojrzałych (po 40 roku życia) – działa wzmacniająco zarówno na cebulki włosów jak i na przesuszone, słabe końcówki.
Działanie na SKÓRĘ: nawilża, poprawia koloryt i wygładza skórę suchą a normalizując wydzielanie łoju pomaga uregulować naturalny skład sebum skóry, co czyni go idealnym kosmetykiem dla skóry tłustej. Wzmacnia i regeneruje naskórek, łagodzi stany zapalne, opóźnia proces starzenia komórek, działa przeciwzmarszczkowo

OLEJ RYCYNOWY
Działanie na WŁOSY: Pobudza wzrost włosów, rzęs i brwi. Ma silne działanie regeneracyjne i nawilżające, hamuje wypadanie włosów, pomaga pozbyć się łupieżu, wzmacnia kolor i nabłyszcza włosy.Posiada właściwości przeciwbakteryjne i antyseptyczne, łagodzi podrażnienia, oczyszcza i chroni skórę głowy. Usprawnia pracę gruczołów łojowych co pomaga zatrzymać procesy nadmiernego przetłuszczania włosów.
Działanie na SKÓRĘ: działa oczyszczająco i równoważy sebum, regeneruje skórę i paznokcie, pomaga na stany łuszczycowe, łagodzi podrażnienia wrażliwej skóry,

MACERAT NAGIETKOWY
Działanie na WŁOSY: uelastycznia, nawilża, dodaje blasku i witalności, wzmacnia cebulki i odżywia mieszki włosowe hamując nadmierne wypadanie włosów, zwalcza łupież i łagodzi świąd wywołany podrażnieniem wrażliwej skóry głowy,
Działanie na SKÓRĘ: działanie przeciwzapalne i łagodzące wszelkie podrażnienia, wspomaga leczenie ran, trądziku, wyprysków i żylaków, posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, łagodzi, nawilża i regeneruje skórę bardzo suchą i pękającą, łagodzi drobne skaleczenia i rany oraz przyśpiesza gojenie ran. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Skontaktuj się